Przedsiębiorcy mogą nie być świadomi konieczności pobrania zryczałtowanego 10% podatku u źródła przy zakupie biletów lotniczych od zagranicznego przewoźnika. Istnieją jednak sposoby na uniknięcie podatku.
Skąd wziął się problem?
Obowiązek odprowadzenia do urzędu skarbowego zryczałtowanego podatku wynika wprost z ustawy o CIT. W art. 21 ust. 1 pkt 4) ww. ustawy czytamy, że podatek dochodowy z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej ustala się w wysokości 10% tych przychodów. Oznacza to, że Polska firma kupująca bilety lotnicze od zagranicznego przewoźnika na terytorium RP, musi odprowadzić do urzędu skarbowego 10% podatek.
W teorii zagraniczni przewoźnicy powinni pomniejszyć cenę biletu o wartość podatku. Problem polega na tym, że żadne linie lotnicze nie zgodzą się na zmniejszenie ceny biletu o 10% – szczególnie przy zakupie przez Internet. W rezultacie to nabywcy biletów zobowiązani są pokryć z własnych środków równowartość podatku u źródła.
Kto jest zobowiązany do pobrania podatku?
Do pobrania 10% podatku u źródła zobowiązani są:
- przedsiębiorcy,
- osoby prawne,
- jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej,
którzy zakupują bilety u zagranicznych przewoźników. Podmioty te nabywają bilety lotnicze dla siebie lub dla pracowników odbywających podróże służbowe.
Co istotne, do odprowadzenia podatku u źródła nie są zobowiązane osoby prywatne, wyjeżdżające np. na wakacje.
Wyliczenie podatku
Aby ustalić wysokość podatku u źródła, cenę biletu lotniczego należy ubruttowić. Jak wygląda to w praktyce?
Lecimy samolotem w zagraniczną podróż służbową. Cena zakupionego w tym celu biletu lotniczego wynosi 1000 zł. Musimy przyjąć, że zapłaciliśmy tylko 90% należności i dopłacić z własnych środków brakujące 10%.
Podatek do zapłacenia wynosi zatem 111 zł i taką kwotę odprowadzamy do urzędu skarbowego w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym nastąpiła zapłata za bilety lotnicze.
Zapłacony podatek u źródła może stanowić koszt uzyskania przychodów. Potwierdza to między innymi dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2010 r., sygn. IBPBI/2/423-372/10/BG, który stwierdził, że: (…) kwota stanowiąca równowartość podatku u źródła w ramach ubruttowienia stanowić będzie koszt uzyskania przychodów.
Jak uniknąć podatku u źródła?
Wspomniana na wstępnie ustawa o CIT przewiduje jednak, że przepisy dotyczące podatku „u źródła” stosujemy z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Te międzynarodowe umowy są naszą szansą na uniknięcie podatku – ponieważ mogą wprowadzać niższą stawkę podatku lub (co ma miejsce najczęściej) zwalniać z podatku. Sprawdzajmy więc zapisy umów międzynarodowych.
I jeszcze jedno, umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania możemy stosować tylko jeżeli posiadamy certyfikat rezydencji podatkowej od linii lotniczych. Linie lotnicze udostępniają takie certyfikaty e-mailowo – sprawdzone 🙂
Podsumowując
Polski przedsiębiorca powinien uzyskać od zagranicznych linii lotniczych certyfikat rezydencji podatkowej. W ten sposób uniknie konieczności pobrania podatku u źródła. W przeciwnym razie, jako płatnik, będzie musiał dokonać wpłaty 10% zryczałtowanego podatku na rzecz urzędu skarbowego.
Zobacz jak wygląda certyfikat rezydencji podatkowej:
Zamieściłam wzory certyfikatu rezydencji podatkowej Ryanair za 2015 i 2016 r. oraz certyfikat rezydencji podatkowej Austrian Airlines.